MÜZİK DİNLEYEREK DERS ÇALIŞILIR MI

Ders çalışmaya başlayan öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de müzik dinleyerek ders çalışmaktır. Acaba ders çalışırken müzik dinlemek fayda mı zarar mı veriyor. Bir öğrenci ders çalışırken, yaptığı çalışmanın ne kadar verim sağladığını da bilmek ister. Bu onun en doğal hakkıdır.

İnsan beyni bir idrake sahiptir. Yani aynı anda sadece bir şeyle ilgilenir. Diğerleri arka plan olur. Örneğin bir insanın yüzüne baktığımızda bazen onun yüzünün tamamını bazen de sadece gözlerini ya da burnunu görürüz. İşte burada olduğu gibi insan belli bir anda sadece bir noktaya odaklanabiliyor.

Diğerleri arka plan olur.

Ders çalışırken de eğer müzik dinliyorsak o zaman belli bir anda ya müzik dinliyoruz  yada ders çalışıyoruz. Eğer müzik dinliyorsak o anda dersten bir şey anlamıyoruz. Bu an diye bahsettiğim çok kısa bir süre, bir iki saniyedir. Bu yüzden anlattıklarımı okuyanlar farklı düşünebilirler.

Bazı öğrenciler müzik dinleyerek daha başarılı olduklarını söylüyorlar. Bazı derslerde müzik güzel bir arka plan oluşturur. Ve öğrenci o derste kendini daha başarılı hisseder. Gerçekten de başarılı oluyorlar.

Örneğin matematik, fizik, kimya gibi işlem gerektiren, dikkat kolay dağılmadığı derslerde müzikle ders çalışan (ama bunlar da bu derslerde belli bir birikime sahip olanlardır) öğrenciler başarılı oluyorlar.

Ancak sosyal derslerde, okumaya dayalı derslerde müzik herhangi bir fayda sağlamaz.

 

Müzikle ders çalışmanın şöyle kötü bir yönü de var. Sürekli müzikle ders çalışan, müziğe alıştığı için sınavda da aynı şeyi isteyecek ama bulamayacaktır.